fbpx

Oho.ee

Otseülekanded, meelelahutus ja uudised

Majanduskomisjon kiitis heaks kosmosevaldkonna arengule kaasa aitava eelnõu

Riigikogu majanduskomisjon saatis esimesele lugemisele eelnõu, mille vastu võtmise korral saab Eesti sõlmida kokkuleppe Euroopa Kosmoseagentuuriga (ESA) suurendamaks Eestile suunatud projektide summat.

Majanduskomisjoni esimees Sven Sester selgitas, et 2015. aastal ESA täisliikmeks saanud Eestile kehtis seni kuueaastane uue liikmesriigi staatus ja me osalesime ainult Eestile suunatud „Tööstusinitsiatiivi“ meetmes, mille suurus on 500 000 eurot aastas. Mullu aga jõudis ESA järeldusele, et uue liikmesriigi staatus peaks kestma kuue aasta asemel üheksa aastat ja meetme minimaalne suurus peaks ESA hinnangul olema 750 000 eurot aastas. „See avaldab positiivset mõju Eesti majandusele, sest Eesti ettevõtjad ja teadusasutused saavad aastatel 2019–2024 täiendava kolme miljoni euro väärtuses juurde ainult Eestile suunatud projekte,“ sõnas Sester.

Sester lisas, et toetusele on seni esitatud 28 projekti ja neist 14 on saanud juba ka rahastuse. „Valdkond on lai, toetust on saanud näiteks superkondensaatorid, aga ka PRIAle võimalike pettuste avastamiseks mõeldud mõõtmisrakendus.“

Majanduskomisjoni aseesimees Kristen Michal märkis, et Eesti ettevõtjatele määratud programmi suurenemine aastani 2024 kokku kolme miljoni euro võrra aitab innovaatilisi plaane ellu viia ja on kahtlemata positiivne uudis. „Eesti saab kuueks aastaks paremad tingimused kui algselt kokku lepitud. Muudatused aitavad Eesti ettevõtteid konkureerimisel näiteks suurte Saksa ja Prantsusmaa ettevõtetega,“ ütles ta.

Komisjonile tegi Eesti Vabariigi valitsuse ja Euroopa Kosmoseagentuuri vahelise Eesti ühinemist Euroopa Kosmoseagentuuri asutamise konventsiooniga käsitleva kokkuleppe muutmise kokkuleppe ratifitseerimise seaduse eelnõust (49 SE) ülevaate väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo.

Foto: NASA