Kumu kunstimuuseumis värskelt avatud näituse „Futuromarennia. Ukraina ja avangard” avamisel esines videotervitusega Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi abikaasa Olena Zelenska.
„Kultuur võidab. Tulevikku ja sellega seotud unistusi ei saa tappa. Seetõttu ongi „Futuromarennia” võti, mis aitab mõista mitte ainult ukraina kultuuri, vaid ka ukrainlaste püsivuse ja vastupanu allikaid,” rääkis Zelenska, kes on ühtlasi näituse kaaskorraldaja, Kiievis asuva kunstikeskuse Mõstetskõi Arsenali arendusnõukogu liige.
Zelenska sõnul on „Futuromarennia” näitus pühendatud neile Ukraina kunstnikele – futuristidele ja avangardistidele, sealhulgas kirjanikud, maalikunstnikud ja filmirežissöörid –, kes lõid oma loomingut sada aastat tagasi. „Sellest oleks võinud saada maailma ühine pärand, kui neid poleks oma tegude eest hukatud. Mõned neist küll pälvisid rahvusvahelise kuulsuse, aga alles pärast seda, kui nende päritolu varjati ja neid hakati nimetama venelasteks,” märkis Ukraina esileedi.
„Ajad riimuvad kummalisel ja süngel moel. Ukraina 20. sajandi kultuuri kirkaimatele tähtedele – Mõkola Hvõljovõi, Les Kurbas, Maik Johansen ja Ostap Võšnja – langesid osaks Nõukogude võimu repressioonid, nende elu ja looming hävitati või nad hukati. Nüüd, sada aastat hiljem, ründavad ja hävitavad venelased igapäevaselt nende kunstnike kodulinna Harkivit. Muu hulgas ka Slovo kirjanikemaja, kus asusid autorite korterid. Kõiki neid sündmusi on käsitletud ka näitusel,” kõneles Zelenska.
Ukraina esileedi sõnul tunnevad ukrainlased just praegu, sõja ajal, et hukatud ja represseeritud kunst on lõpuks ometi teel võidule: „Sest me mäletame oma futuriste. Nad pakuvad meile tuge ja inspireerivad meid. Maailma muuseumid toetavad meid aga sellega, et toovad päevavalgele tõe paljude tunnustatud kunstnike Ukraina juurte kohta.”
Alates 8. aprillist Kumu kunstimuuseumis avatud näitus „Futuromarennia. Ukraina ja avangard” tutvustab uuenduslikke kunstilisi tulevikunägemusi, mis sündisid Ukraina ajaloolistel aladel 1910.–1920. aastatel.
Väljapanekul eksponeeritud teosed, mis kätkevad radikaalseid tulevikuunelmaid filmikunstis, lavakujunduses, arhitektuuris ja kirjanduses, eeskätt aga maalikunstis, sh Oleksandra Eksteri, David Burljuki, Vassõl Jermõlovi ja paljude teiste tähelepanuväärsete autorite loomingus, on pärit muuseumidest, mis jätkavad tööd ka sõja ajal, Venemaa katkematute rünnakute all.
Näitust on avapäevadel külastanud 2886 kunstisõpra. Ukraina sõjapõgenikele on näituse toimumisaja vältel Ukraina kodakondsust tõendava dokumendi ettenäitamisel Kumusse sissepääs tasuta. Näituse esimesel neljal päeval on Kumu kunstimuuseumi külastanud 114 Ukraina sõjapõgenikku.
Vaata Olena Zelenska kõne täisteksti ja videotervitust Kumu kunstimuuseumi koduleheküljelt.
Loe lisaks
Eesti või välismaa kasiino: kumba valida?
Kadrioru lossi- ja pargiansambli 305. sünnipäeval näeb prantsuse barokktantsu ja kõlavad taiko-trummid
Oksjonimaja Christie’s tunnustas Kumu naisgraafikute näitust