fbpx

Oho.ee

Otseülekanded, meelelahutus ja uudised

Näitus „Talomuro ilmaruum" Kumu kunstimuuseumis. Foto: Stanislav Stepaško

Näitus „Talomuro ilmaruum" Kumu kunstimuuseumis. Foto: Stanislav Stepaško

Lõuna-Eesti kunsti näituse lõpunädal toob Kumusse seto köögi ja eriüritused

Kumu kunstimuuseumis on viimaseid päevi avatud näitus „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad”. Pühapäeval, 10. aprillil toimub näituse ametlik finissage, mille raames on kavas töötuba ja kuraatoriekskursioon.

Pühapäeval kell 13 toimub töötuba „Täpiline maailm”, mille käigus saavad osalejad templeid kasutades luua täpitehnikas maali. Töötuba sobib igas vanuses kunstihuvilistele. Kell 15 jätkub programm väljapanekut tutvustava ekskursiooniga, mida juhib näituse kuraator Liis Pählapuu.

Lisaks on Kumu aatriumis pop-up-kohvikuna end üles seadnud Setomaalt pärit kohvik Kohvitarõ, mis Inara Vanavalgõ käe all pakub kogu päeva jooksul külalistele hõrgutisi, nii traditsioonilisi seto toite kui ka soome-ugri toitudest inspiratsiooni saanud suupisteid. Inara Vanavalgõ kohvik Kohvitarõ asub Setomaal Mikitamäe külas. Kui maailma toidukultuur rühib tulevikukõrgustesse, siis Kohvitarõ on võtnud suuna ajas tagasi ning tutvustab meie esivanemate toiduretsepte ja maitsete lätteid, pakkudes lihtsaid ja ressursisäästlikke toite. Kohvitarõs Setomaal korraldatakse erinevaid õpitubasid ja rahvakalendritähtpäevade pidustusi, seal saab kuulata lugusid Setomaast ja ka lihtsalt kohvi nautida.

Näitus „Talomuro ilmaruum” vaatleb Lõuna-Eestist pärit kunstnike loomingut. Mil määral on Lõuna-Eesti autorite loomingus mänginud rolli kohavaim ehk genius loci? Miks on just siin sündinud Eesti 20. sajandi alguse radikaalseimad kunstiuuendused? Kuidas kujundasid Lõuna-Eesti kuvandit vanavara kogumise retked? Millisena on kunstnikud näinud Lõuna-Eesti loodust, kultuuri ja inimest? Kuidas kujunes Lõuna-Eestist puhkusekultuuri ja 1930. aastate patriootilise ideoloogia lipulaev? Näitusel joonistub mastaapselt välja kunstnike huvi eksootiliseks ja arhailiseks peetud Setomaa ja Petseri vastu. Näituse kuraator on Liis Pählapuu.

Näitusega kaasnev raamat „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad” võitis 2021. aastal Eesti muuseumiauhindade jagamisel teadustrükiste kategoorias Muuseumiroti auhinna. Näituse viimasel lahtiolekunädalal on raamat Eesti Kunstimuuseumi e-poes müügil soodushinnaga 20 eurot. 

Näitus „Talomuro ilmaruum” saab uue elu Eesti Rahva Muuseumis sellel suvel 2. juunist 21. augustini.

Finissage‘il osalemine muuseumipiletiga.

Üritus Facebookis.