fbpx

Oho.ee

Otseülekanded, meelelahutus ja uudised

Foto: pexels.com

7 looduslikku ravimit akne vastu, mida te pole veel proovinud

Kui teil on akne, olete tõenäoliselt proovinud kõiki oma apteegis ja kosmeetikariiulis saadaolevaid ravimeid. Kindlasti teate juba, et bensoüülperoksiid ja salitsüülhape on kaks akne ravis kõige sagedamini kasutatavat toimeainet. Kuna need tõhusalt hävitavad aknet põhjustavaid baktereid, tunnevad paljud, et saavad abi. Need ei sobi siiski kõigile. Tugevad ained võivad põhjustada ärritust, eriti tundlikul nahal.

Õnneks on teadlased leidnud palju looduslikke aineid, millest võib abi olla akne ravimisel ja ennetamisel. Allure loetles akne vastu seitse vähem tuntud relva, mis ravivad nahka õrnalt.

Probiootikumid ja prebiootikumid

Soolestiku ja naha tervise vahel on seos. Sellepärast on paljud nahahoolduse kaubamärgid nagu Aurelia Skincare ja Ellis Day Skin Science kasutanud probiootikumide ja prebiootikumide võimet, mis kõhtu hellitavad.

Probiootikumid on niinimetatud “head” bakterid, mis aitavad soolestikul hästi mõjuda. Kui soolestikus on bakterite populatsioon tasakaalust väljas, kajastub see tervises. Nahal on ka oma mikrobioom.

– Kui naha mikrobioom on tasakaalust väljas, st häid baktereid pole paigas, võib see kahjustada naha loomulikku kaitsevõimet. See põhjustab põletikku, mis omakorda võib põhjustada krooniliste nahahaiguste, nagu akne, ekseem, rosaatsea või psoriaas, tekkimist, selgitab dermatoloog ja raamatu The Dirty Skin määrdunud autor Whitney Bowe’i veebisaidil.

Kui naha mikrobioom on tasakaalus, hoiab see eemal halvad aknet põhjustavad bakterid.

Bensoüülperoksiid, mida kasutatakse laialdaselt akne ravis, hävitab baktereid valimatult. Seetõttu hävitab see ka nahal häid baktereid.

– Bensoüülperoksiidi soovitan oma patsientidele harvadel juhtudel ja ainult prebiootikume sisaldava niisutaja nahale kandmisega. See ei asenda retinooli ega salitsüülhapet, kuid prebiootikume saab kasutada naha parandamiseks ja naha tervisliku mikrobioomi taastamiseks, selgitab Bowe.

Tüümian ja pune

Uuringud on näidanud, et essentsiaalsed tüümiani- ja puneõlid on looduse enda võimsad relvad aknet põhjustavate bakterite vastu.

Dermatoloog Hadley King juhib tähelepanu sellele, et antibiootikumide ületarbimisega on mõned aknet põhjustavate bakterite tavalised tüved muutunud antibiootikumide suhtes resistentseks. Eelnimetatud eeterlikel õlidel on võimsad antibakteriaalsed omadused, mis aitavad hävitada akne tekitavaid baktereid nagu Propionibacterium acnes ja Staphylococcus epidermidis. Seal, kus antibiootikumid võivad häirida soolestiku looduslikku mikrobioomi, kasutatakse tavaliselt seedetrakti heaolu edendamiseks ka puneõli.

– Eeterlikud õlid võivad potentsiaalselt aidata ravida olemasolevaid aknesümptomeid ja takistada uute sümptomite tekkimist, ütleb King.

Mungapipar

Puhtusepuu, tuntud ka kui ahvipipar, mõjutab hormoonide tööd ja seeläbi naha rasutoodangut. Ekspertide sõnul võib see pakkuda abi hormonaalsete nahaprobleemide korral nagu akne.

– Hormoonide toimest on veel palju aru, millest me aru ei saa. Siiski on olemas põhiteadmine, et testosteroon kiirendab rasu tootmist, põhjustades nahapooride ummistumist, selgitab dermatoloog Dennis Gross Cosmopolitanis.

Akne ravimisel on hormonaalse aktiivsuse tasakaalustamine võtmetähtsusega. Hormoonide tasakaalu taastamiseks on mitu looduslikku viisi. Puhtusepuud saab lisaks tervislikule eluviisile kasutada ka toetava hormoonilisandina.

Taruvaik ja mesi

Foto: pexels.com

Taruvaik ja mesi on looduse enda imerohud, mis on populaarsed ka gripi ravis. Mõlemat saab kasutada ka akne sümptomite kontrollimiseks. Näiteks Korea nahahoolduses on taruvaik olnud pikka aega tuttav koostisosa.

– Nii taruvaigu ekstraktil kui ka meel on antibakteriaalsed omadused, nii et need võivad aidata akne taga olevaid baktereid hävitada, ütleb King.

Lisaks on neil niisutavad ja põletikuvastased omadused, mis rahustavad ärritunud nahka ja soodustavad naha paranemist.

Allikas: Allure