fbpx

Oho.ee

Otseülekanded, meelelahutus ja uudised

Eesti sümbolistid Balti tuuril

Johann Walter. Talutüdruk. U 1904. Läti Rahvuslik Kunstimuuseum

24. juulil avatakse Leedu Rahvusgaleriis menukaks osutunud Balti riikide sümbolistide näitus „Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis“. 2018. aastal Pariisi kuulsas Orsay muuseumis eksponeeritud näitus on Balti riikide suurprojekt, mis viis Eesti, Läti ja Leedu 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse kunsti kullafondi esmalt Pariisi kultuurielu südamesse, sealt edasi Tallinnasse, Kumu kunstimuuseumisse ning nüüd Vilniusesse ja Riiga. 

Nelja muuseumi koostöös sündinud näitusel eksponeeritakse ligi 150 teost erinevatest kogudest. Teiste hulgas on esindatud Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise ning Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Peet Areni ja Oskar Kallise tööd. Näituse põhifookuses on Baltimaade sümbolistliku kunsti eripära: ühelt poolt kaasaskäimine tollase Euroopa kunstimõjude ja -suundadega, teisalt rahvuslikule ainesele toetumine ja identiteediloomise püüdlus.

Näituse avamisel Vilniuses osalevad kolme Balti riigi kultuuriministrid ja muuseumijuhid, Eestit esindavad kultuuriminister Tõnis Lukas ja Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme. Kohtumisel kultuuriministritega arutatakse kolme riigi koostööd.

Näitus Leedu Rahvusgaleriis jääb avatuks käesoleva aasta 11. oktoobrini. Novembris reisib näitus edasi Läti Kunstimuuseumisse, kus jääb avatuks veebruarini 2021.

Prantsuse publikule seni vähetuntud Baltimaade sümbolistid osutusid Orsay muuseumis väga menukaks: näitust väisas üle 236 000 külastaja. Sümbolismi näitus osutus väga populaarseks ka Kumu kunstimuuseumis (vahemikus 12.10.2018 – 03.02.2019), kus näitus kogus 34 000 külastajat. Näitusega kaasnes rahvusvaheline konverents „Sümbolistlik kunst Läänemere piirkonnas, 1880–1930“. Lisaks kaasnes näitusega samanimeline raamat, mis on esimene põhjalik käsitlus Baltimaade sümbolismist. Eksponeeritud teosed pärinevad Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumi kogudest ning advokaadibüroo Ellex Valiunase, Andrius Jankauskase ja Andris Kļavinši kollektsioonidest.