fbpx

Oho.ee

Otseülekanded, meelelahutus ja uudised

Teadlaste loodud veebirakendus aitab kliimamuutusi prognoosida

Prantsusmaa, Hispaania, Saksamaa ja Eesti teadlaste ühistööna sai valmis veebirakendus, mis annab ülevaatliku pildi kliimamuutustest Euroopas ning suudab järgnevaid arenguid ka ette ennustada.

Kliimamuutused on üks peamisi väljakutseid, millega seisab silmitsi kogu maailm ja eriti põllumajandussektor, tõdes maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi dotsent Ragnar Leming. Ta lisas, et kui üksikud Euroopa põllumajanduspiirkonnad võivad muutuvatest tingimustest ka kasu lõigata, siis valdav osa tootjatest hindab muutusi negatiivseks. Soovimatuid arenguid nähakse rohkem just neis paigus, mis juba varem kannatasid keskkonnaseisundi halva olukorra tõttu.

Veebirakenduse eesmärk on anda ülevaade kliimamuutustest möödunud 30 aasta jooksul ning tuua välja, mida näitavad projektsioonid tulevaks 30 aastaks Euroopa erinevates põllumajanduspiirkondades. Selleks loodi kaart, millele on koondatud ligi kolmesaja tootmispiirkonna andmed, selgitas Leming.

Ühe kaardilehe ehk kollase ruudukesega (vt fotol 1) kujutatud maa-ala suurus on 25 x 25 kilomeetrit. Veebirakendus võimaldab vaadata erinevaid agroklimaatilisi andmeid, kliimaprojektsioone ja võimalikke kohanemismeetmeid iga konkreetse piirkonna kohta.

Kasutajad, kes soovivad oma kliimateadmisi proovile panna, saavad selleks kasutada valikvastustega küsimustikku. Rakendus on saadaval eesti, hispaania, inglise, prantsuse ja saksa keeles ning on valminud LIFE AgriAdapt projekti raames, mille tegevusi rahastas Euroopa Komisjoni LIFE programm. Veebirakendus asub aadressil awa.agriadapt.eu

Lemingu sõnul on oluline, et Euroopa põllumehed kohaneks muutuva kliimaga ning võtaks kasutusele meetmed, mis tagavad ettevõtte hea tootlikkuse ka tulevikus. Haavatavuse vähendamiseks on esmajärgus oluline koostada kohanemisplaan, et tagada ettevõtete kestlik areng.