Riigikogu sotsiaalkomisjon sai tänasel erakorralisel istungil ministeeriumidelt ja ametkondadelt ülevaate Eesti valmisolekust viirushaigustega tegelemiseks.
Sotsiaalkomisjoni esimees Tõnis Mölder ütles, et hiljuti Itaalias avastatud laialdasema haiguspuhanguga on koroonaviirus nüüd ka Euroopas levinud. „Kuigi risk Eestiski selle haiguse uute üksikjuhtumitena sissetoomiseks on kõrge, hinnatakse Eesti puhul haiguse võimaliku epideemilise levi tõenäosust siiski madalaks,“ märkis Mölder.
Mölder lisas, et haigus ise ei ole tegelikult midagi erakorralist. „Suur osa haigusjuhtumeist on kerged ja vaid 13 protsendil nakatunuist kulgeb haigus raskemalt ja 6 protsendil on haigusseisund kriitiline.“
Komisjoni esimehe sõnul on riik professionaalselt ning tarmukalt tegutsenud ja ehkki Eesti riskihinnang on muutunud, ei ole meil siin paanikaks ega eriolukorra kehtestamiseks põhjust. „Kõige tähtsam – ettevaatlik tasub alati olla ja tervisekaitseasutuste soovitusi järgida, kuid haiguse hirmus oma elus suuri ümberkorraldusi ei ole küll kellelgi tarvis ette võtta,“ sõnas Mölder.
Sotsiaalkomisjoni aseesimees Helmen Kütt märkis, et tõsisemalt hakkas riik alles teavet ja tegevusjuhiseid jagama möödunud nädala lõpus. „Julgustav oli kohtumisel kuulda, et täna suhtuvad asjasse puutuvad ametkonnad haiguspuhangusse tõsiselt ning teevad omavahel koostööd, mis järjest paraneb,“ ütles ta.
Murelikuks teevad Küti sõnul aga puudujäägid eakamatele inimestele info jagamisel. „Vanemaealised ja krooniliste haigustega inimesed on sellele haigusele kõige vastuvõtlikumad, kuid nemad on ka see osa elanikkonnast, kes ei jälgi igapäevaselt sotsiaalmeediat, kui üldse. Kui praegu liigub valdav osa informeerimisest sotsiaalmeedias, siis kindlasti tuleb kiiresti mõelda ka sellele, et terviseameti infoleht haiguse kohta koos soovituste ja vajalike telefoninumbritega jõuaks igaühe postkasti,“ rääkis Kütt. „Kuigi mingiks paanikaks pole täna põhjust, siis teadmatus ja hirm on just need, mis paanikat tekitavad. Selline otsepostitus oleks aga kindlasti inimestele turvatunnet tagav,“ lisas ta.
Istungil osalesid Terviseameti, Sotsiaalministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi, Siseministeeriumi, Välisministeeriumi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Eesti Haigekassa, Eesti Haiglate Liidu, Kaitseväe, Politsei- ja Piirivalveameti ning Kaitseressursside Ameti esindajad.
Loe lisaks
Eesti või välismaa kasiino: kumba valida?
Kadrioru lossi- ja pargiansambli 305. sünnipäeval näeb prantsuse barokktantsu ja kõlavad taiko-trummid
Oksjonimaja Christie’s tunnustas Kumu naisgraafikute näitust